Nyt syn fra håndklædet og liggestolen i år
Når du nyder den danske sommer ved Roskilde Fjords bred, er det i år med en anden udsigt end i fjor.
Du kan nemlig se bropillerne til Kronprinsesse Marys Bro blive støbt i fjorden. I alt skal der støbes 16 bropiller til den nye bro. Aktiviteten er høj på byggepladsen, og entreprenørens folk bliver hver dag sejlet ud til pramme på fjorden, hvorfra arbejdet med broen foregår.
De første bropiller er støbt og bryder nu fjordens vandoverflade. Samtidig er brodækket monteret på de første bropiller inde på land, og hen over sommeren vil monteringen af brodækket også nå bropillerne til vands.
De 16 bropiller formes som store V’er, og ovenpå dem bliver brodækket samlet af i alt 492 betonelementer. Hver af bropillerne hviler på et fundament, som igen er funderet på fire lange betonpæle, som er boret ned i havbunden til de dybtliggende kalklag. Derfor er de længste fundamentspæle 47 meter lange.
